Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Gra Pomyłek: „Jaką bronią elektromagnetyczną władał Janosik?”

A co by było, gdybyśmy zrobili prostą karciankę quizową? No, w sumie takich gier jest pełno i nie są zbyt oryginalnym pomysłem, więc co wyjątkowego można zaoferować? Ano to, że właściwą odpowiedzią nie zawsze będzie ta prawdziwa. A czasami nawet nie ma odpowiedzi. Więc co się jeszcze zastanawiasz?  Mów, że miasto Żywiec słynie z tequili!

Powyższy tytuł jest szybką grą z limitem do dziesięciu osób. Jest również kolejnym tworem spod Trefla z serii pocket game, więc nie trzeba będzie obawiać się problemów z przenoszeniem jej z miejsca na miejsce, przy jednoczesnej jak najmniejszej zajmowanej przestrzeni. Twórcami są Bruno Cathala, znany szczególnie z Cyklad, czy Abbys’a i Ludovic Maublanc, który jest autorem Kasy i Spluw. Dwójka francuskich twórców często występuje w duecie, a oto ich kolejny owoc współpracy.

Pierwsze pytanie, co w środku?

Gry pocket game nigdy nie należały do wielkich tytułów, także zawartość jest nieznaczna. W pudełku znajdziemy 54 karty pytań, które mają sześć rodzajów rewersów oraz prostą i krótką instrukcję. Nie było problemów z jej opanowaniem. Zasady są na tyle klarowne, że nie trzeba do nich wracać. Tak jak w Car Cards, w środku znajduje się mała wypraska, ale pudełko samo w sobie nie jest zbyt wytrzymałe i stanowi słabe zabezpieczenie dla kart.

Drugie pytanie, co to za karty?

Karty same w sobie nie są dziełami sztuki. To po prostu najprostsze ilustracje, które nie rażą oka i są w pełni czytelne. Na każdej karcie znajdziemy 6 przeróżnych pytań, co w tym wypadku zadowala, bo pozwala na dłuższe cieszenie się grą. Większość pytań jest prosta.  Zdarzają się jednak takie, które nie są aż tak oczywiste. Dla przykładu, są pytania odnoszące się do wymienienia konkretnego słowa z danego pytania, które ma w sobie samogłoskę. Gdy mamy powiedzieć prawdę, to jest to całkiem łatwe, ale gdy mamy dać fałszywą odpowiedź, to sytuacja się komplikuje. Do dużych zalet gry należy wyróżnienie odpowiednich elementów pytania. Pozwala to uniknąć pomyłki w przypadku właściwej odpowiedzi.

Trzecie pytanie, jak w to się gra?

Mamy dwa rodzaje kart: prawdy oraz fałszu. Dodatkowe dwa obrazki do każdego z rodzajów są tylko małym urozmaiceniem, które nie wpływa na mechanikę gry. Gra działa na zasadzie zadawaniu pytań zamieszczonych na kartach. Każdy gracz  zadaje po pięć pytań pozostałym. W lewej ręce powinna znajdować się talia kart, natomiast w prawej jedna karta z pytaniami, spośród których gracz wybiera jedno i zadaje pozostałym uczestnikom gry. W zależności od symbolu widniejącego na wierzchniej stronie karty, taką odpowiedź na pytanie muszą udzielić gracze. Oczywiście, nie może być zbyt łatwo. Za pomyłki gracze zdobywają punkty ujemne, a na niebieskie pytania nie ma odpowiedzi i pierwsza osoba, która powie „absurd!” (lub inne ustalone przed grą hasło) otrzymuje punkt. Gra trwa do momentu skończenia się talii kart i wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Czwarte pytanie, zespołowo też dobrze?

Jest jeszcze jeden wariant gry, drużynowy. Działa on w ten sposób, że tworzymy zespoły (najlepiej dwuosobowe) i mamy do rozegrania trzy fazy rozgrywki. W pierwszej, w ciągu 30 sekund jedna osoba z zespołu odpowiada drugiej na pytania – otrzymuje punkt dodatni za każdą udzieloną odpowiedź przy jednoczesnym braku kary za błędną. Faza dobiega końca, gdy ostatni gracz skończy odpowiadać. Drugi etap jest podobny – różnicą są wszystkie pytania za dwa punkty, a błędna odpowiedź tym razem kończy wypowiedź. W trzeciej fazie zadaje się pytania wszystkim. Poprawna odpowiedź daje drużynie 3 punkty, lecz błędna odejmuje taką samą liczbę punktów. Ten wariant gry zwiększa rywalizację między uczestnikami, co fenomenalnie wpływa na wzrastające napięcie i emocje w czasie trwania rozgrywki.

Ostatnie pytanie, jak się bawicie?

Jak widzicie, śmiechu przy grze nie brakuje. Prostota zasad pozwala innym graczom dołączyć w każdej chwili. Im więcej uczestników, tym bardziej zacięta jest rywalizacja i tym częściej zdarzają się pomyłki, wywołujące niekontrolowane wybuchy śmiechu wśród graczy. Nawet sam popełniałem takie głupie błędy, jak odpowiadanie „Absurd” na pytanie o narodowość Eltona Johna. Tak naprawdę to gratka dla tych osób, które są choć trochę zaznajomione z popkulturą. Nieoczywiste odpowiedzi wprowadzają potrzebny zamęt i robią z tej gry cudo. Pytania rzadko się powtarzają, także mimo kilku tur ciężko jest coś zapamiętać, przez co powyższa quizówka odznacza się wysoką regrywalnością.

Zalety:

  • wysoka regrywalność;
  • nieoczywiste odpowiedzi na pytania;
  • wiele pytań, jak na tak małe rozmiary gry...
  • ...którą można zabrać wszędzie;
  • proste i łatwe do wytłumaczenia zasady;
  • szybka rozgrywka;

Wady:

  • to nadal quizówka, jakich wiele;
  • pudełko z pewnością długo nie posłuży.

Korekta oraz zdjęcia: Klaudia Mróz

Dziękuję wydawnictwu Trefl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Człowiek Gołomp

Człowiek z głową gołębia i ciałem człowieka. W planszówki gram od 3 lat i od dwóch staram się o nich pisać. Trochę też próbuję mówić o filmach i serialach, czasami jako Green Ranger ratuję świat i takie tam. Ciałem i duszą konwentowicz.