Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Boss Monster – Potworna zabawa!

Wyobraźmy sobie bohatera gry retro żywcem wyjętej z Pegazusa. Takiego typowego pikselowego Mario dzielnie idącego w prawo po coraz trudniejszych podziemiach w celu uratowania księżniczki z rąk okrutnego Bossa/tego złego. W przypadku Boss Monster role się odwróciły, to my jesteśmy władcami podziemi, a celem jest wykańczanie takich właśnie bohaterów. Zwodniczo można myśleć, że to właśnie ci kapłani, wojownicy, czarodzieje i łotrzykowie będą naszym główny wrogiem. Nic bardziej mylnego, bowiem rywalizujemy tutaj z innymi bossami! Pamiętajcie, zwycięzca może być tylko jeden.

Boss Monster to gra karciana o budowaniu lochów. Oprócz ciekawego aspektu łączenia zdolności poszczególnych komnat, będziemy mogli interweniować w poczynania naszych przeciwników za pomocą kart czarów, ale o tym za chwilę.

Mechanika

W wiosce co turę pojawiają się bohaterowie. Wygrywa gracz, który zabije postacie o łącznej wartości 10 punktów jako pierwszy. Można też wygrać poprzez śmierć pozostałych bossów (graczy). Głównym elementem rozgrywki jest poszerzanie lochów, staramy się by były jednocześnie zachęcające i śmiercionośne dla bohaterów. Lokacje kuszą symbolami, których poszukują śmiałkowie, a pokonują ilością zadawanych obrażeń.

Przebieg tury wygląda następująco:

 • Bohaterowie wkraczają do wioski.
 • Każdy z graczy dobiera kartę lochów.
 • Wszyscy w tajemnicy dobudowują fragment lochu obok swojej postaci.
 • Herosi idą do lochów. Typ bohatera określa jakimi symbolami będzie się kierował podczas dokonywania wyboru. Wojownicy szukają symbolu „miecza”, Łotrzykowie „sakiewek” itd.
 • Bohaterowie idą po lochach. Jeżeli otrzymają liczbę obrażeń równą ich punktom życia to idą do gracza jako punkty zwycięstwa, a innym przypadku zostają przy nim jako zadane obrażenia (wystarczy takich 5 by odpaść z rozgrywki).

W praktyce gra jest dynamiczna, zachęca do myślenia i wciąga. Fakt, faktem jest trochę losowa, acz na dobrym poziomie. Dodatkowo każdy z graczy posiada (i czasami zdobywa) karty czarów czyli jednorazowe efekty. Niekiedy pomagają nam wygrać, a zdecydowanie częściej przegrać przeciwnikowi.

Wykonanie

Trefl Joker Line zdecydowanie postarał się o dobre tłumaczenie gry. Trudno przyczepić się o nazwy postaci i inne aspekty (które mogły być przetłumaczone na odwal, a fani niechybnie by to zauważyli). Sama gra wydana jest na wysokim poziomie, sporo kart, wytrzymałe i przyjemne w dotyku pudełko z wypukłymi elementami. Kart jest sporo, ale niestety potrzebują zakoszulkowania. Może nie jest to gra, w której często tasuje się karty, ale po kilku rozgrywkach mogą być widoczne oznaki użytkowania. Sam w sobie oceniam je na 7/10 co jest całkiem sporym wynikiem. W mojej skali wszystkie karty o jakości mniejszej niż 9/10 idą w koszulki! Kiedyś taką skalę na przykładach przytoczę 😀

Pikselowe grafiki nadają grze potężnego klimatu zwłaszcza, że jest ich bardzo dużo i często do czegoś nawiązują.

Instrukcja

W grze znajdują się, aż dwie instrukcje. Zasady podstawowe (1-stronnicowa broszurka), która również pełni funkcję przypominajki oraz kompletne zasady. Co ciekawe, po przeczytaniu broszurki już możemy przystąpić do rozgrywki (czyli jakieś 6 minut po otworzeniu pudełka). Jest to nawet zalecane by łatwiej przyswoić sobie zasady w praktyce. Instrukcję główną przeczytamy przed drugą rozgrywką by poznać wszystkie dodatkowe zasady lub podczas pierwszej rozgrywki w wypadku pojawienia się pytań (łatwo znaleźć odpowiedzi). Instrukcje napisane są zgrabnie dokładnie i przejrzyście. Zdecydowanie polecam też ze względu na wstawki humorystyczne.

Dodatkowe tryby rozgrywki

Jest kilka trybów opcjonalnych trochę zmieniających przebieg rozgrywki. Jeden podnosi poziom trudności przez usunięcie słabszych bohaterów przed rozgrywką. Drugi zapewnia większą zabawę taktyczną, a ostatni pozwoli nam wybrać z dwóch bossów, którym zagramy. Moim zdaniem ciekawie modyfikują rozgrywkę, acz nie zmieniają jej znacząco. Zazwyczaj niwelują trochę losowości co zdecydowanie cieszy.

Granie a liczba osób

Oczywiście im więcej graczy tym większe wyzwanie i większe emocje, acz na mniejszą liczbę osób (nawet we dwójkę) gra wychodzi zaskakująco dobrze. Skalowalności (przynajmniej moim zdaniem) jest bardzo dobra przy tym tytule.

Sprawdzałem czy można grać w pięć osób (chociaż na pudle mamy 2-4) i dało radę! Przy czym nie możemy wtedy użyć dwóch z trzech dodatkowych trybów rozgrywki (silniejsi bohaterowie oraz wybór Bossa). Także tego, polecam grać na 2-5 osób, zawsze jest dobrze!

Podsumowanie

Gra Boss Monster dumnie podejmuje temat retro gier o bohaterach idących po lochach w prawo w celu pokonania Bossa. Rozgrywka przebiega zgrabnie, a frajda z zabijania śmiałków oraz innych Bossów jest przednia. Świetne grafiki oraz humor jako wisienka na torcie - tytuł zdecydowanie dobry i wart polecania!

Plusy:

 • Nawiązania!
 • Klimat gier retro.
 • Negatywna interakcja na dobrym poziomie.
 • Gra na 4 osoby, a Bossów mamy 8.
 • Dodatkowe tryby rozgrywki.
 • Wykonanie.
 • Budowanie lochów.
 • Sposób w jaki bohaterowie wybierają gdzie pójdą.
 • Bohaterowie faktycznie idą w prawo...
 • Regrywalność.

Minusy:

 • Wypadałoby okoszulkować.
 • Czasami trochę zbyt losowa.

 

Serdecznie dziękujemy wydawnictwu Trefl Joker Line za egzemplarz do recenzji!

Specjalne podziękowania dla: Konrad "Rączka Stalker" Jeleński za zdjęcia do recenzji!

Artur

Mam na imię Artur. Planszòwkami zagrywam się od 8 lat, bo jakoś tak czas przy nich szybciej leci... No wiecie: Wpadłem na chwile, zostałem na dłużej, a teraz mówią do mnie: "szybciej, bo czekam na swoją turę!". Preferuję gry kooperacyjne i kolekcjonerskie gry figurkowe.

Do moich zainteresowań wchodzą też komiksy o amerykańskich superbohaterach, fantastykaoraz anime.

Latest posts by Artur (see all)