Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Żółw i Zając – Wyścig zwierząt

Wśród gier, w których ścigają się zwierzęta mamy: Pędzące Żółwie, Pędzące Jeże, Przebiegłe Wielbłądy, Żółwie z Galapagos… Pewnie znajdzie się jeszcze kilka tytułów. W każdej z wymienionych gier ścigają się te same zwierzęta. A co jeśli do jednego wyścigu stanie kilka różnych zwierząt? Na to pytanie znajdziemy odpowiedź w bajkogrze Żółw i Zając. Zapraszam do lektury.

 

Pudełko przypomina książkę, w której to znajdziemy wszystkie potrzebne komponenty. Zostałem mile zaskoczony kiedy je otworzyłem. Poza elementami potrzebnymi do gry zastałem również bajki dla dzieci. W środku mamy figurki zwierzaków (zając, żółw, wilk, lis, owca), elementy trasy, podium, metę, karty do gry. Wszystko wygląda bardzo ładnie. Jest również wypraska, która mieści wszystkie elementy. Niestety jest za niska i w podróży może się zrobić bałagan. Co gorsza, pudełko czasami się otwiera gdy transportujemy je pionowo.

Układamy kafelki toru wyścigu na stole w dowolny sposób. Stawiamy metę oraz podium. Figurki zwierzaków kładziemy na starcie. Każdemu z graczy rozdajemy kartę zakładu początkowego z jednym z pięciu z uczestników wyścigu. Naszym celem będzie, aby nasz faworyt zajął jak najwyższe miejsce na podium. Wykonujemy drugi zakład poprzez wybór z siedmiu rozdanych kart (może być to samo). Pozostałe stanowią naszą rękę startową. Zaczyna gracz, który poda poprawnie dokładną godzinę. Bierze zegarek jako znacznik pierwszego gracza.

W ciągu swojej tury zagrywamy karty ze zwierzętami na stół. Każdy z graczy może zagrać karty tylko jednego zwierzaka. Na bieżąco dobieramy do 6 kart. W momencie gdy na stole pojawi się 8 kart lub 4 karty tego samego zwierzaka kończymy fazę wykładania. Nie wolno zagrać kart, które przekraczają ten limit. Np. gdy na stole są 3 żółwie, 2 owce to możemy zagrać maksymalnie jednego żółwia i dwie owce. Nie można zagrać 4 zwierzaków, ponieważ przekroczymy limit 8 kart na stole.

Następuje faza wyścigu. Każdy zwierzak porusza się w zależności od tego, ile zostało zagranych jego kart. Kolejność ruchów jest pokazana na karcie pomocy. Sposób poruszania się jest inny dla wszystkich zwierząt. Zając zawsze porusza się o 2 pola, ale gdy zagrane są 4 karty i jest na pierwszym miejscu (nawet exequo) nie porusza się w ogóle – uciął sobie drzemkę. Żółw jest wytrwały i porusza się o 1, nawet gdy nie zagrano jego kart. Wilk jest powolny, ale jak wiadomo - potrafi wystraszyć. Gdy zagramy wycie, nikt inny poza wilkiem się nie rusza. Owca natomiast jak szybko biega, tak szybko się męczy. Zatrzymuje się przy każdym strumyku, aby się napoić i kończy swój ruch. Lis niespecjalnie się wyróżnia.

Po poruszeniu wszystkich pionków, przekazujemy zegarek następnej osobie. To ona zaczyna wykładać jako pierwsza. Kiedy uczestnik wyścigu dotrze do mety, stawiany jest na podium na kolejnych miejscach. Gra się kończy, gdy całe podium zostanie zajęte. W tym momencie odkrywamy swoje karty zakładu. Liczymy punkty za zwierzęta na podium, które były objęte naszym zakładem. Za pierwsze miejsce otrzymujemy 5pkt, za drugie 3pkt, a za trzecie 2pkt. Wygrywa gracz posiadający najwięcej punktów.

Ten tytuł wyróżnia się spośród innych o tej tematyce. Każde zwierzę ma swój charakterystyczny sposób ruchu. Jest to bardzo ciekawie rozwiązane. Dzięki drugiemu zakładowi możemy wybrać czy chcemy poruszać się żółwiem – wolno, ale zawsze, czy może owcą – szybką, ale spragnioną wody. Możemy również obstawić dwa takie same zwierzaki. Decydujemy czy stawiamy wszystko na jedną kartę i przy dobrych wiatrach zdobywamy 10pkt, a przy złych nawet nic, czy zakładamy dwa różne, przez co nie stracimy aż tyle punktów. Zasady gry są proste, ciężej może być z załapaniem o ile się porusza dany uczestnik biegu. Prosta karta pomocy powinna nam w tym pomóc. Dzieci młodsze mogą mieć problem z rozszyfrowaniem „x-1 gdzie x to ilość kart”. Z dalszymi partiami idzie to lepiej.

Pomimo różnorodności zostaje zachowany balans między biegaczami. Przy rozegraniu kilku partii każde zwierzę wygrywało mniej więcej po równo. Szybsi zawodnicy poruszają się na koniec fazy. Trzeba uważać przy mecie, ponieważ wszyscy mogą ją przekroczyć, ale to kolejność ruchów decyduje o tym, kto zrobi to pierwszy. Żółw i Zając to pozycja, do której na pewno będzie się wracać. W kwestii skalowalności to najlepiej gra się w 2-3 osoby. Na większą ilość pojawia się problem, że nie wszyscy gracze zdążą zagrać karty. Możemy w tej turze nie mieć na nic wpływu. Mimo to nadal przyjemnie się gra.

Dla jeszcze młodszych graczy jest wariant bardzo uproszczony. Mianowicie nasze zwierzaki nie mają zasad poruszania się. Każdy z nich porusza się o tyle ile zostało zagranych kart. Nie ma też drugiej karty zakładu. Dodatkowo są żetony turbo. Kiedy pionek zwierzaka stanie na swój żeton porusza się o 2 dodatkowe pola. Wariant pozwala wprowadzić młodych graczy do tego tytułu.

 

Podsumowując, Żółw i Zając jest to bardzo sympatyczna gra. Ten sam temat, ale w innym wydaniu. Świetnie sprawuje się wśród każdej grupy wiekowej. Idealna gra rodzinna, jak i dla dzieci.

Plusy:

- Wykonanie

- Bajka

- Różnorodność zwierząt

- Balans

- Opcja drugiego zakładu

- Regrywalność

 

Minusy:

- Na 4 – 5 graczy możemy mieć mniejszy wpływ na grę

- Czasami otwierające się pudełko

- Wysoka cena

    Serdecznie dziękujemy wydawnictwu 2Pionki za egzemplarz do recenzji.