Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Motto – Graj tak, jakby to miała być, twoja ostatnia rozgrywka

Każdy ma jakieś motto w swoim życiu. Dla różnych osób liczy się tak naprawdę inna wartość. Miłość, hobby czy pieniądze to jedne z nich. Już od młodości zaczynamy się czymś kierować. Przez lata może się to zmienić. I zamiast skupiać się na zainteresowaniach,  postawimy na dobry biznes przynoszący zyski. A jak ty postąpisz w grze Motto Reinera Knizi? Zapraszam do recenzji.

Wykonanie:

Pudełko od gry jest małych rozmiarów z wizerunkiem pary przygotowującej obiad. Wykonane są w przyjaznej dla dzieci otoczce graficznej. W środku znajdziemy 54 karty i żetony. Niestety nie uraczyłem chociażby woreczków strunowych. Karty nie są ani wysokiej, ani również złej jakości. Grafiki na nich są tej samej konwencji, tak jak na pudełku. Gdy grę będziemy przenosić, wszystkie elementy się porozrzucają po całym pudełku. Ja użyłem woreczka na żetony, ale jeszcze przydałby mi się dla kart.

Zasady Gry:

Na początku grupujemy żetony na rodzaje i układamy je od najmniejszego do największego. Na środku stołu odkrywamy 4 karty i rozdajemy każdemu po 2. Talię kładziemy obok wyłożonych kart. Zaczyna gracz posiadający najdłuższą linię życia.

W swojej turze możemy zrobić jedną z dwóch rzeczy: dobrać jedną z kart (odkrytych lub zakrytych z talii) lub zagrać karty. Następnie ruch wykonuje kolejny gracz. Podczas wykonywania drugiej akcji wykładamy 3 karty posiadające 1 lub 2 cechy wspólne. Są to: kolor (odpowiedzialne za okres w życiu – młodość, dorosłość, starość), symbol (hobby, miłość, pieniądze) oraz liczba tych symboli. Za każdą wspólną cechę otrzymujemy żeton/żetony, zależnie od zagranej cechy/cech. Jeżeli dane żetony się skończyły – nic nie dostajemy.

Gra się kończy gdy skończą się duże i średnie żetony do dobierania. W tym momencie liczymy punkty za żetony: duży – 3, średni – 2, mały – 1. Ten kto ma najwięcej wygrywa.

O Grze:

Czytając instrukcję do gry od razu zasady skojarzyły mi się z Jaipurem. Kolekcjonujemy karty, wykładamy je i zbieramy żetony,  które są najpierw najbardziej wartościowe, a potem coraz mniej. Nie powiem, że się trochę zawiodłem. Spodziewałem się czegoś nowego, a wyszło coś co znam. Mimo tego dałem szansę temu tytułowi. W końcu Jaipur jest dla mnie świetny.

Tytuł zawiera bardzo proste zasady. Są one na tyle zrozumiałe,  że moje młodsze rodzeństwo (13, 10, 8 lat) po wytłumaczenie, poradziło sobie. Partie tej gry nie dłużą się. Nie czekamy długo na swoją turę. Szukamy zależności między kartami, aby zdobywać punkty. Co fajne, każdą kartę możemy użyć do tworzenia różnych kombinacji. Najważniejszą decyzją jest to, jakie komplety będziemy zbierać. Albo będziemy się skupiać na jednej cesze i szybko zbierać punkty, albo postaramy się szukać kart posiadających dwie wspólne cechy. Metoda dłuższa, ale więcej punktów za jednym zamachem. Kiedy nie mamy kart, a nie wiemy czego chcemy szukać, dobieramy w ciemno.

Losowość mi w tej grze nie dokuczała. Nigdy nie zdarzyło się, żebym przez nią przegrał lub wygrał. Ta pozycja to uproszczenie Jaipura. Z tym że mechanika nie odzwierciedla klimatu. Dobieramy, zagrywamy, zdobywamy karty, ale jakie jest tego motto? Na kartach również mogłyby być tylko proste symbole (chociażby kółko, kwadrat, trójkąt). Gra bardziej skierowana jest do graczy młodszych i rozpoczynających przygodę z grami planszowymi. Dla zaawansowanych graczy, będzie to służyć jako filer albo gateway do wprowadzenia ludzi w planszówki.

Podsumowanie:

Motto to tytuł, który nie wprowadza żadnej nowej mechaniki, ale upraszcza ją do tego stopnia, aby była przystępna dla każdego nowicjusza. Świetna również jako gra rodzinna. Dla starych wyjadaczy nie będzie to dobra pozycja.

Plusy:

+Prostota zasad

+Przystępna dla nowych i młodszych graczy

+Możliwość doboru w ciemno

+Szybka rozgrywka

+Bardzo dobry gateway

+Cena

Minusy:

- Mechanika nie odzwierciedla klimatu

- Nie jest to gra, do której gracze starsi stażem będą wracać

- Brak innowacji w mechanice

 

Dziękujemy wydawnictwu Granna za przekazanie egzemplarzu do recenzji