Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Top 10 gier, które powinny znaleźć się w każdym polskim domu. Vol. 2

W odpowiedzi na listę Alerisa postanowiłem zamieścić na tej stronie moje własne zestawienie gier. Przyznam, że sporządzenie tego typu listy jest dość trudne! Cały czas wchodziły mi do głowy tytuły, które bardzo lubię, ale wiem, że w większości polskich domów nie przyjęłyby się. Na przykład wyobraźcie sobie, że po obiedzie przynosicie do domu grę i rozstawiacie na stole. Tłumaczycie rodzicom fabułę, a oni na to:„z chęcią zagramy, cały czas mówisz o tych grach, to może w końcu spróbujemy!”

...i wyciągasz na stół Space Alert, czyli grę o obronie stacji kosmicznej w czasie rzeczywistym. Rodzina dalej nie potrafi się nadziwić elementami gry i zrozumieć, po co robimy to wszystko do jakiegoś nagrania z CD, a tu zaczyna się pierwszy lot w symulatorze...

Koniec gadania, czas na planszówki! Zapraszam i życzę miłego czytania.

10. Sabotażysta

Absolutny bestseller, jeżeli chodzi o małe gry planszowe. Ta mini gra, pomimo ceny i oprawy, oferuje nam porządną grę kooperacyjną z motywem zdrajcy. Zabawa polega na tym, że każdy wciela się w rolę krasnoludka chcącego dokopać się do złota, jednak w drużynie czają się tytułowi sabotażyści mający za zadanie pokrzyżowanie celów podziemnej eskapady. Gra jest prosta, zmyślna i posiada kieszonkowy format, więc możemy ją wziąć praktycznie wszędzie.

9. Alien/DC/Marvel Legendary: Deck building Game.

Ukłon w stronę klasycznych deck-buildingów, połączony z bardzo klimatyczną grą kooperacyjną. Każda rozgrywka przebiega zgodnie z zasadami scenariusza, więc zawsze dostajemy coś nowego.

W turze możemy powiększać naszą talię i jednocześnie starać się pokonywać zagrożenia. W zależności od edycji będą to kosmici, super złoczyńcy z świata DC lub też bandziory z MARVELa!

Dużym plusem jest olbrzymia dawka klimatu i dobrze stworzonych postaci/przeciwników. Od razu widać, że robił to geek. Gra jest prosta, ale scenariusze już niekoniecznie, więc nie jest to proste wyzwanie.

8. Kakao


Eksplorujemy dżunglę i wysyłamy do niej swoich robotników, którzy będą handlować owocami kakaowca na straganach. Celem jest jak najlepsze zagospodarowanie dostępnymi środkami w celu zdobycia jak największej liczby złotych monet.

Absolutny hicior, jeżeli chodzi o gry kafelkowe. Gdyby Kakao nie powstało, na mojej liście na pewno znalazłby się Carcassonne. Aczkolwiek jest inaczej, świat idzie do przodu, a planszówki razem z nim. W tej grze zdecydowanie widać nowe i ciekawe rozwiązania, które sprawią, że pomimo prostoty zasad, mamy bardzo wiele kombinacji w trakcie rozgrywki.

7. 7 Cudów Świata

Pomyślałem, że to ja jako pierwszy zastosuję ten żarcik. Niestety Aleris mnie ubiegł...

Anyway, 7 Cudów od wydawnictwa Repos, to jeden z najlepiej działających tytułów ostatnich lat. Liczba nagród, których nazwy ciężko spamiętać to klasa sama w sobie.

Naszym celem jest rozbudowanie imperium przez III ery, mechanika gry to standardowy draft (dostajemy karty, wybieramy jedną, a resztę przekazujemy graczowi obok). Kto dokona najlepszych decyzji i obierze najlepszą strategię wygra.

Moim zdaniem gra wyróżnia się nie tylko pomysłem, ale też prostymi zasadami, które przyciągają nowych graczy. Zawsze po pierwszej rozgrywce da się usłyszeć charakterystyczne: „Jeszcze raz”.

6. Shogun

Ta potężna gra taktyczna zdecydowanie zasługuje na miejsce w tej liście. Celem gry jest podbicie Japonii, można to osiągnąć poprzez walkę i zdobywanie terenów, bądź przez budowanie różnych zabudowań (teatry, świątynie itp.). Pomimo wydźwięku (i wielkości pudełka), zasady tego cuda nie są aż tak skomplikowane! Na ręce mamy karty prowincji, które posiadamy, w swojej turze przypisujemy je do odpowiednich akcji (dostępnych dla wszystkich graczy). Następnie wszystko dzieje się w ustalonej kolejności.

System walki (wieża) jest przynajmniej moim zdaniem, losowością wyższej klasy. Nawet jeżeli jedna bitwa nam się nie uda, możemy rozplanować jak wygrać całą wojnę...

5. Belfort

Typowe ekonomiczne euro.
Miał zostać wybrany jeden architekt Belfortu, lecz zostało zatrudnionych aż pięciu... Ten, kto zdobędzie najwięcej wpływów w dzielnicach wygra. Jest to okryty przyjemną dawką humoru tytuł, który potrafi zadziwić. Budujemy różne instytucje, jedne przychodowe, inne nie, lecz dają one nam różne możliwości. W karczmie łatwiej zdobędziemy pracowników, w bibliotece szybko znajdziemy plany budowy, itp. W grze kombinowania jest sporo, a tura idzie szybko. Sama gra nie jest paczką chipsów (przestrzeń itp.), elementy ledwo co mieszczą się do pudełka, a ich wykonanie jest najwyższych lotów.
Gra zaskakuje i cieszy, zwłaszcza, że jak na poważną grę ekonomiczną (z humorystycznym klimatem) nie pali mózgu przy rozważaniu następnych posunięć.

4. Wojownicy Podziemi

Gra, o której ostatnio jest głośno...

Jako podrzędni bohaterowie i podróby prawdziwych herosów staramy się uciec z podziemi, niestety nie jesteśmy zbyt wyszkoleni, a droga do domu będzie wyboista...

Każda tura polega na poruszaniu się po lochach i walce z potworami. To drugie zdecydowanie stawia grę, w moim prywatnym rankingu zręcznościówek, na pierwszym miejscu.
By zadać potworowi obrażenia musimy odbić kostkę od stołu tak, by upadła na specjalną planszę/tarczę. Numerek, na który upadnie wskaże nam liczbę obrażeń, które zadamy.

Fantastyczne starcia i potężna dawka humoru gwarantowana!

3. Party Time

Typowa imprezówka (jak nazwa wskazuje).

Ta całkiem tania gra jest połączeniem klasycznych kalamburów, taboo i innych zabaw imprezowych wrzuconych do jednej wspólnej mechaniki. Na plus wychodzi liczba osób mogących zagrać w jednej rozgrywce (ponad 20 osób).

Jeżeli chcemy rozkręcić imprezę lub przełamać pierwsze lody przy nowych znajomych, Party Time okazuje się dobrym wyborem.

2. Patchwork

Genialna gra dla dwóch osób o... szyciu koca! W grze szyjemy koc z różnych skrawków. Każdy kawałek ma swoją cenę (w guzikach i w czasie poświęconym do szycia). Grę wygrywa osoba, która będzie miała najwięcej guzików i jednocześnie duży kocyk (każde puste pole daje punkty ujemne).

To jedna z tych gier na dwie osoby, która nigdy nie skończy się hejtem, smutkiem czy też niezadowoleniem. Nie wiem, czy wynika to z klimatu (szycie koca, lol), czy też ze świetnie stworzonej mechaniki gry. Zawsze zamiast złości pojawia się na twarzy „wynik nie jest istotny, ja chcę jeszcze trochę poszyć”. Zdecydowanie świadczy to o wyjątkowości tej gry!

1. Robinson Crusoe

No i czas na mojego faworyta!
Rozbiliśmy się na bezludnej wyspie, musimy stworzyć sobie schronienie, zbierać jedzenie i wykonywać nasze cele. Czy będzie to ucieczka, odpędzenie duchów, może uratowanie koleżanki, będziemy musieli się postarać. Gra zdecydowanie nie należy do kategorii łatwych, a dzięki mechanice i różnorakim scenariuszom nie nudzi. Każda nowa misja to praktycznie nowa gra!
Ten Polski tytuł znany na całym świecie to nieziemska uczta dla mózgu w kooperacyjnej grze o przetrwaniu. Może jest skomplikowana (zasady + trudne scenariusze), ale daje satysfakcję. Wydarzenia, które dzieją się podczas eksploracji, zakażenia i obrażenia, których możemy doznać, świadczą o klasie i pomysłowości twórcy. Nawet jeżeli ledwie co wygramy, nawet jeżeli wrócimy do domu wygłodzeni, czujemy, że przetrwaliśmy.

 

 

 

No cóż, to tyle z mojej strony. Podam jeszcze kilka tytułów, które chciałem wstawić, ale Top10 jednak lepiej brzmi niż Top16...

Przebiegłe Wielbłądy

Czarne Historie

Kieszonkowy Bystrzak

Talizman: Magia i Miecz

Gloobz

Carcassonne

Artur

Mam na imię Artur. Planszòwkami zagrywam się od 8 lat, bo jakoś tak czas przy nich szybciej leci... No wiecie: Wpadłem na chwile, zostałem na dłużej, a teraz mówią do mnie: "szybciej, bo czekam na swoją turę!". Preferuję gry kooperacyjne i kolekcjonerskie gry figurkowe.

Do moich zainteresowań wchodzą też komiksy o amerykańskich superbohaterach, fantastykaoraz anime.

Latest posts by Artur (see all)