Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Jenga – Cyfrowa Wieża

Któż nie zna Jengi? Wiele moich znajomych zagrywało się w te klocki w młodości, ale nie miało pojęcia jak się ta gra nazywa. Gdy słyszałem o elektronicznym odpowiedniku, to wiedziałem jedno - muszę go wypróbować.

Wyżej, coraz wyżej

Wątpię, że ktoś nie zna zasad, ale z redaktorskiego obowiązku szybko je przypomnę. Mamy wieżę składającą się z kilku poziomów, a każdy z nich jest obrócony o 90° od poprzedniego. Dodatkowo "piętro" zawiera 3 klocki. Zadaniem gracza jest wyjęcie klocka z wieży i ułożenie go na samej górze. Gra kończy się w momencie, gdy budowla się przewróci.

Aplikacja posiada 4 tryby rozgrywki: classic, arcade, pass 'n' play oraz online. Wersja classic zawiera dokładnie te same zasady, które opisałem wyżej. Arcade to tryb zręcznościowy, w którym uzyskujemy dodatkowe punkty za dopasowanie kolorów (część klocków jest zielona, fioletowa lub czerwona), szybkość układania, a za wykonanie ruchu w określonym czasie zwiększa się mnożnik punktów. Gra kończy się po 90 sekundach lub gdy wieża się przewróci. Pass 'n' play jest to wersja klasyczna, którą możemy rozegrać ze znajomymi na jednym telefonie (tzw. hot seats, do 4 osób). Online pozwala na to samo, ale przez Internet. Po każdej zakończonej partii zdobywamy monety, które możemy wydać na jednorazowe ulepszenia w trybie zręcznościowym.

Interfejs gry jest bardzo intuicyjny. Przed każdą rozgrywką wyświetla nam się informacja z regułami danego trybu. Możemy wybrać scenerię, które odblokowuje się zdobywając achievementy, jednak nie zaobserwowałem ich wpływu na grę. Sedno gry to trójwymiarowy widok wieży, który dowolnie możemy obracać. Po zaznaczeniu klocka pojawia nam się kolor ramki oznaczający trudność wyciągnięcia, a czasami znak ostrzegawczy informujący, że usunięcie go spowodować może runięcie wieży. Jak w normalnej grze możemy wyciągnąć go na dwa sposoby: poprzez popychanie (tapem) lub ciągnięcie (przesuwaniem po ekranie).

Najbardziej zainteresowany byłem grą online. Aby uczestniczyć w rozgrywkach internetowych należy się zarejestrować. Po kilku próbach wreszcie udało mi się to zrobić. I dobrze, bo dałem ostatnią szansę, skoro kilka razy dostałem informację, że nie można połączyć się z serwerem. Możliwość zmierzenia się z wieloma graczami z całego świata wydawała mi się najciekawszą opcją. Możemy rozpocząć pojedynek z znajomym lub losowym przeciwnikiem. Możemy toczyć kilka partii równocześnie. Po naszym ruchu następuje tura drugiego gracza, a kiedy znowu przychodzi nasza kolej, to serwer nas o tym informuje. Na początku pojawia się krótka animacja, która pokazuje co nasz rywal wykonał w swojej turze. Jeżeli on nieco "zamula" możemy go wirtualnie szturchnąć delikatne przypominając, że to już jego kolej. Każdy ruch przynosi nam ileś punktów i zwiększamy tym samym nasz level. Dlatego później będziemy parowani z graczami z odpowiednim doświadczeniem.

Tak naprawdę gra ma tylko dwa pomniejsze uchybienia. Na moim telefonie wszystko chodziło bez zarzutu, zaś na tablecie, który miał nieco słabsze parametry, nieraz program potrafił się na chwilę zawiesić. Wynika z tego, że ze względu na trójwymiar trzeba mieć nieco lepszy sprzęt. Druga sprawa, to fakt, że rozgrywka to symulacja idealnej sytuacji, czyli klocki ściśle przylegają do siebie. Nie ma żadnych luzów, nie ma uszczerbków w drewnie, wszystko cycuś glancuś. A to doprowadza do różnych zjawisk, które w zwykłej grze się nie zdarzają, np. wyjęcie środkowego klocka okazuje się trudniejsze.

Jako, że w grach zazwyczaj jestem łowcą achievementów, to zainteresowałem się systemem osiągnięć w tej aplikacji. Po kilkudziesięciu rozgrywkach nie odblokowałem nawet połowy. Wynika to głównie z faktu, że są one niejawne i nieznane, więc nie wiadomo jakie warunki trzeba spełnić, aby zaliczyć osiągnięcie. Taki zabieg ma dwojaki efekt. Po pierwsze: powoduje, że gra szybko się nie nudzi. Po drugie: gracz bawi się kombinując jak odblokować achievement.

Zabawa w drewnie

Jenga bardzo przypadła mi do gustu, w szczególności tryb arcade. Bardzo prosty interfejs, ładna grafika i ciekawe urozmaicenia. Co prawda aplikacja ma kilka rys, ale szczerze mówiąc to po darmowej aplikacji spodziewałem się gorszego efektu. Tak naprawdę jedyną rzeczą, która nas utrzymuje na dłużej przy tej grze są ukryte achievementy, które prawdziwy łowca będzie starał się zdobyć.
Plusy:

  • przyjemny interfejs
  • proste zasady
  • interesująca grafika
  • ciekawy tryby rozgrywki
  • ukryte osiągnięcia
  • dostępna za darmo
  • możliwość gry online

Minusy:

  • często zachodzą sytuacje, które w prawdziwej Jendze nie mają miejsca
  • do płynnej rozgrywki wymagany jest lepszy sprzęt

Testowano na następujących sprzętach:

Telefon: Huawei Honor 6
Tablet: Pentagram Quadra 7 Ultraslim

PowerMilk

Nazywam się PowerMilk. Po kilku latach grania w gry typu Eurobiznes, chińczyk, szachy czy warcaby założyłem bloga z jednym celem: uświadomić światu czym są nowoczesne planszówki. Wiedziałem, że nie podołam sam w tej misji, dlatego inni dołączyli do mojej krucjaty. Teraz razem piszemy o grach planszowych. Dla reszty planszówkowiczów jestem kimś innym… jestem czymś innym.