Tylko dokładne trafienia
Szukaj w tytule
Szukaj w treści
Szukaj w postach
Szukaj na stronach
Filtruj po kategoriach
Bez kategorii
e-Planszówka
Felieton
Gry dla dwóch
Gry ekonomiczne
Gry imprezowe
Gry jednoosobowe
Gry kafelkowe
Gry karciane
Gry kooperacyjne
Gry logiczne
Gry strategiczne
Kącik opowieści
Paski
Planszówkowa Lama
Recenzja
Relacja
TheFoTB prezentuje
Tiny Wooden Pieces
Top10
Unsorted
Up To 4 Players
Loading Quotes...

Katamino – Trochę inne klocki

Planszowy tetris?

Pokolenie lat 90. z pewnością pamięta grę Tetris, gdzie układano klocki złożone z czterech małych kwadratów w wiersze, żeby usuwać je z planszy i zdobywać punkty. Z pewnością wielu z nas spędziło godziny nad biciem rekordów, aż nocami śniły się kolorowe tetrimino. Mając ogromny sentyment do tej gry, gdy dostrzegłam grę Katamino wydawnictwa Gigamic, mającego na swoim koncie wiele logicznych planszówek, od razu wróciły wspomnienia. Chciałam wypróbować to nieco inne podejście do układania klocków.

Pentaminy i Penty

Pudełko zostało wykonane z twardej tektury, na przedniej stronie zobrazowany jest finalny moment układania, czyli dopasowanie ostatniego elementu. Ta grafika o żywych kolorach doskonale zachęca do rozpoczęcia układania elementów. W pudełku znajdują się: 12 kolorowych pentaminów, 5 małych czerwonych klocków, 3 małe kasztanowe klocki, plansza do gry, suwak do wyznaczania pola planszy, a także instrukcja. Pentaminy są to klocki złożone z pięciu małych kwadratów (w Tetrisie w skład wchodziły cztery). Plansza wykonana jest z drewna i laminowanej płyty pilśniowej, posiada wyciętą skalę trudności, służącą do umieszczenia suwaka i regulacji stopnia skomplikowania. Wszystkie klocki są kolorowe i matowe, pewnie trzyma się je w dłoniach, nie męczą wzroku, a barwy znacznie usprawniają układanie prostokątów (zwanych Pentami) i przestrzenne budowanie. Instrukcja jest wydrukowana na grubym papierze i jest spięta spiralą ułatwiając czytanie, korzystanie z proponowanych wzorów i grę na dodatkowej planszy. Sam opis gry mieści się na jednej stronie. Pozostałe zawierają tabele z pentaminami, przestrzenne wzory do ułożenia oraz planszę dla dwóch graczy, przeznaczoną do strategicznych rozgrywek. Poza tym jest również grafika, bardzo użyteczna dla początkujących graczy zatytułowana „Przechowywanie Katamino”, obrazująca ułożenie wszystkich pentaminów na planszy.

Turniej Wielkiego Szlema

Jedna gra wiele możliwości. Katamino pomimo zawartości zaledwie 20 klocków, daje sporo możliwości. W zależności od kategorii wiekowej posiadają inne zasady. O ile najmłodsi do ułożenia penty mogą używać i pentaminów oraz wszystkich małych elementów, to już dla czterolatków zakres zawęża się do pentaminów i czerwonych lub kasztanowych elementów. Pięciolatkowie już przy użyciu samych pentaminów będą prowadzić rozgrywkę, a dla sześciolatków i starszych dzieci przewidziany jest Mały Szlem. Jest on rozrysowany w instrukcji za pomocą tabeli. Obrazuje ona rozmiar prostokąta i zestaw pentamin jakie należy użyć do jego ułożenia. Mały Szlem składa się z 42 Pent. Dzieci powyżej ósmego roku życia mają jeszcze trudniejsze zadanie, dla nich przewidziany jest Szlem, czyli kolejnych 118 Pent do ułożenia zgodnie z instrukcjami z tabel. Zaś dla dorosłych i młodych geniuszy jest przygotowany Wielki szlem, Super Szlem i Wyzwanie - łącznie dając 340 Pent.

W ten tytuł można również grać we dwoje. Suwak układa się pomiędzy 6 i 7, z gry usuwa się pentaminy 1 i 12, a gracze po kolei dobierają po 5 pentaminów i po jednym kasztanowym prostokącie oraz 3 małe kwadraty (czerwone lub kasztanowe). Grę wygrywa ten, który pierwszy ułoży swoją pentę. Inną opcją dla dwóch graczy jest gra strategiczna, wykorzystuje się w niej ostatnią stronę instrukcji, gdzie jest rozrysowana plansza i 12 pentaminów. Gracze po kolei losują pentaminy i układają je na planszy. Ostatni, który umieści element wygrywa. Można również modyfikować tę rozgrywkę od razu rozdzielając pentaminy. Poza tym jeśli kogoś nuży układanie pent czy kombinacje strategiczne w instukcji są przewidziane do ułożenia figury. Są to nie tylko kształty geometryczne ale także zwierzęta, co powinno się spodobać najmłodszym. Trudniejszym wyzwaniem jest geometria przestrzenna, instrukcja podaje przykładowe przestrzenne modele jakie można wybudować przy użyciu tych klocków i zachęca do tworzenia nowych.

Pentaminy zostały rzucone

Instrukcja została napisana zrozumiale i zwięźle dzięki czemu osoby, które dopiero zaczynają przygodę z grami logicznymi, nie zniechęcą się. Ponadto, jeśli w sklepie szukamy dla dziecka, czegoś innego niż elektroniczne gadżety, Katamino staje się bardzo dobrym wyborem. Kupując tą planszówkę, wychodzimy nie tylko z zestawem klocków, ale i grą, która będzie rosła razem z dzieckiem. Poza tym na pewno rodzice docenią układanie elementów jako świetny relaks i gimnastykę umysłu. Ciekawą opcją, dla najmłodszych jest układanie zwierząt czy figur przestrzennych, co znacząco wpłynie na wyobraźnię, kreatywność i będzie uczyć cierpliwości. Bardzo ciekawą alternatywą jest gra dla dwóch osób - rozgrywka jest szybka, chociaż na dłuższą metę może stać się przewidywalna. Przeciwnie rzecz się ma z układaniem pent w pojedynkę. Tutaj pomimo układania elementów na planszy, zmienny poziom trudności i obszerne propozycje użycia pentaminów zawarte w instrukcji wpływają na wysoką regrywalność. Jest to na pewno ciekawa propozycja na długie zimowe wieczory, poza tym z pewnością przypadnie fanom logicznych łamigłówek, samotnikom, a także dzieciom. Niestety, gra może zniechęcić niecierpliwe osoby. W pewnym momencie po prostu przyjdzie do głowy, że jedynym sposobem na ułożenie penty jest użycie piły i odpowiednie przycięcie pentaminów.

Wadą klocków jest fakt, że farba szybko się ściera na brzegach, po paru tygodniach układania pent będą już widoczne niewielkie ubytki. Poza tym trochę brakowało mi magnesów, zwykle lubię sobie przechylić planszę podczas rozgrywek. Tutaj mamy drewniane klocki na gładkiej powierzchni płyty pilśniowej, dlatego każde przechylenie planszy skutkuje przesuwaniem elementów. Jeśli ktoś lubi układać takie gry trzymając je w innej pozycji niż na płasko, będzie się irytował jak w dwóch dłoniach będzie trzymał kilka pentamin i jeszcze potrzebował jednej ręki żeby kolejną umieścić na planszy.

Plusy:

  • dobra jakość wykonania
  • wysoka regrywalność szlemów
  • zrozumiała instrukcja
  • gra dostosowana do każdej grupy wiekowej
  • rozwija wyobraźnię, kreatywność, logiczne myślenie i uczy cierpliwości

Minusy:

  • wymaga cierpliwości
  • trzeba lubić gry logiczne
  • każde przechylenie planszy skutkuje przesunięciem pentamin na planszy
  • niewielka regrywalność wersji dla dwóch osób

Shingo

[avatar user="shingo" size="medium" align="left" /]

Zaczęło się tradycyjnie: karty oraz inne tytuły, który każdy grał w dzieciństwie. Na studiach znajomi mnie namówili na Magic The Gathering, więc założyliśmy „podwórkową” ligę. Pewnego dnia jedna osoba z naszej paczki przyniósł Munchkina – była to przyjemna odmiana i początek mojej przygody w świecie gier. Niedługo potem rozpętała się wojna nuklearna i musiałam się ewakuować. Wraz z innymi uchodźcami zasiedliliśmy stare bunkry i rozpoczęliśmy nowe, inne życie. Szukając sobie miejsca w społeczności ocalałych zostałam stalkerem i zajmowałam się przynoszeniem wszelkich ocalałych dóbr ze zniszczonego miasta. Patrolując zonę zawędrowałam na zgliszcza innego osiedla, gdzie nadal prosperowało Centrum Gier Pegaz. Zdziwiona i uradowana spotkaniem oznak życia weszłam do sklepu. Tam właściciel równie szczęśliwy opowiadał mi o grach i wprowadził w świat nowoczesnych planszówek. Gry wprowadziły sporo radości w ponurym, radioaktywnym świecie. Mój naprędce zmontowany regał zaczął się zapełniać grami. Gustuję głównie w grach ekonomicznych, kooperacyjnych, strategicznych i logicznych. Nasza paczka regularnie umawiała się na obrzeżach zony na planszówki, poznając w krótkim czasie wiele tytułów. Wkrótce kumpel, który ciężko pracował nad wskrzeszeniem Internetu, zaproponował utworzenie serwisu The Fellowship of the Board. Od razu się zgodziłam, zabrałam mojego AK-47 i pospieszyłam do innej strefy żeby wziąć udział w projekcie.

Latest posts by Shingo (see all)